(Mácha, Karel Hynek) Dopis Ignátu Herrmannovi.

Strejček, Ferdinand (1878 - 1963)

Datováno V Ml. Boleslavi 14. 5. 27. Psáno na dopisním papíře po čtyřech stranách černým perem. Na první straně Herrmannova datumka přijetí: 16. V. 1927. Strejček píše knihu o básnících a milenkách. Rád by měl v knize ilustrace. Marně pátrá po portrétu Mignony, která byla můzou Karla Hynka Máchy. Píše o ní v "Marince" (Obrazy ze života mého). Strejček ví, že existuje portrét Mignony od Schadowa a prof. Antonín Matějček zjistil, že existují dokonce dvě litografie. Jedna z třicátých let od Selba a druhá, pozdější, od H. Senefeldera, syna vynálezce litografie. Strejček pátrá po portrétech už několik let, píše do knihoven, antikvariátů, obchodů se starožitnostmi apod., ale marně. Dokonce ani známý v Lipsku mu nepomohl. Prosí proto Herrmanna o pomoc. Byl by rád, kdyby se v nějakém fejetonu nebo nedělní příloze zmínil, že se obrázek hledá. Je zvláštní, že je spousta Máchovských badatelů, ale nikdo portrét Mignony nemá. Na závěr se omlouvá, že Herrmanna obtěžuje, ale jemu se určitě obrázek podaří sehnat, tak jako kdysi sehnal Topičovi starý kalendář.

Strejček, Ferdinand: "Lásky a milenky našich básníků". Praha, František Topič, 1928. Shadow, Wilhelm: Mignon, olej na plátně, 1828. Na dopise stopy po ohnutí. Pozůstalost Ignáta Herrmanna.

Dopis Ignátu Herrmannovi.

300 Kč (354 Kč)
425 Kč (502 Kč)

Dražitel č.21, 23. 10. 2022 18:48