(Havel Václav, antisemitismus) Rukopis knihy Jak se dělá chlapec, část II.

Vaculík, Ludvík (1926 - 2015)

Originální rukopis knihy. Psáno srpen 1988 - březen 1993. Vloženo v kartonových deskách a v originální kartonové obálce. Na obálce spisovatelem napsáno: "Jožinov, zápisy 1988 - 1993. Jak se dělá chlapec - původní zápisy". Psáno černým perem. Na zadní straně obálky dvě razítka Ludvíka Vaculíka. Desky spisovatel nadepsal modrým perem: "Jožin (první zápisy 1988 - 1993). (Jak se dělá chlapec)". Rukopis: 114 (13) s. Převážně psáno na stroji, strana 86 psána černým perem a strany 88 - 94 tužkou. Stránky ručně číslovány černým perem, tužkou a zeleně. Strany 110 - 114 nečíslovány. Na čtyřech stranách rukopisu podpis autora černým perem. Rukopis obsahuje Vaculíkovy korektury. Psáno na různých papírech o velikosti A4. Některé listy už dříve použity za jiným účelem. Na straně 45 DOPIS VÁCLAVA HAVLA modrým perem, bez datace. Z těch zajímavějších např. strana 20 - 21 článek Josefa Císařovského o Bohumíru Matalovi. Strana 23 tištěné vstupní prohlášení volného tvůrčího sdružení Otevřený dialog z 8. 8. 1988. Uveddeno devět zakládajících členů, např. Petr Oslzlý, Joska Skalník, Jaroslav Kořán aj. Strana 36 a 39 antisemitský dopis Emilia Kalisty, předsedy Kruhu přátel standantenführera Havla - Vaňky. Strana 37 Vaculíkův dopis Federálnímu ministerstvu vnitra z 24. 5. 1989. Strana 41  tři vzkazy od Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. Vzkazy psány na stroji, podepsány modrým perem. 2x Zikmund, 1x Hanzelka. Strana 42 a 92 dopisy Ivana Hoffmana, podepsány modrým perem. Strana 43 a  44 dopis Ludvíka Vaculíka prokurátorovi. Datováno 5. 7. 1989. Strana 46 dopis spisovatelky Lenky Procházkové přátelům. Na straně 64 záznamy o měření tlaku. Uvedena jména účastníků, např. František Pavlíček, Sergej Machonin, Ján Mlynárik, Karel Kosík, Ludvík Vaculík aj. Psáno modrým perem. Na straně 65 dopis Ludvíka Vaculíka Občanskému fóru. Datováno Praha, 29. 1. 1990. Přeškrtnuto, podpis černým perem. Strana 75 dopis Literární redakce HRLDU Československého rozhlasu. Strana 76 dopis Českého literárního fondu o zvýšení důchodu. Datováno 10. 12. 1990. Na straně 77 dopis Petra Hájka, tehdejšího šéfredaktora časopisu Reflex. Podepsáno modrým perem. Na straně 79 razítko Ludvíka  Vaculíka. Na straně 92 nakreslen tužkou plánek cesty, Vaculíkova ruka. Na straně 100 tištěný text: Charta 77 k situaci v Kubánské republice. Na straně 102 dopis šéfredaktora Reflexu Ivana Lampera. Podpis zeleným perem. Na některých listech dětské kresby. Podle spisovatelova syna, vznikl tento rukopis jako první, část I. byla dopsána později. Jména postav byla změněna a pasáže upraveny.

Provenience: syn Ludvíka Vaculíka, Josef. Unikát ! Výborný stav. Vaculík, Ludvík: Jakl se dělá chlapec. Brno, Atlantis, 1993.

Rukopis knihy Jak se dělá chlapec, část II.

23. 10. 2022 20:04

15 000 Kč (17 723 Kč)
17 000 Kč (20 086 Kč)

Dražitel č.13, 23. 10. 2022 19:59